25. 08. 2021    13:37:16
Co to ....

CO TO FUNÍ, CO TO DUPE?

V minulém týdnu proběhl ve speciálních třídách podzimní projektový týden. Tématem byl ježek. Ježek je české rodové označení pro několik rodů hmyzožravců savců z podčeledi ježkové. Ježci se vyskytují po celé Evropě, v Africe i Asii, patří ale mezi ohrožené druhy. Víte, že ježek je toulavý samotář? Co mu chutná? Je to masožravec, pojídá housenky, motýly, ponravy, larvy, brouky, žížaly, myši, dokonce hady. Dospělý ježek má až 8 tisíc bodlin, je to noční tvor, který přes den spí. Ovoce nekonzumuje, jen když je vyhladovělý, může se zakousnout do jablka.

Jak projektový týden ve speciálkách probíhal? Každá třída pracovala samozřejmě jinak. V ST II čekalo na žáky počítání ježků v matematice, v psaní čekal moji třídu přepis hádanek a luštění křížovek s tajenkou, nácvik cupitání a funění v řečové výchově v ST I, všechny třídy tvořily ježčí rodinky v pracovních i výtvarných výchovách, ježky z lineckého těsta upekla třída ST IV. To je jen malý výčet aktivit, kterými žáci všech speciálních tříd prošli. Nejlepší byl pátek, kdy paní učitelka Laďka Jašíčková přivezla Vendy. Kdo to je? Vendy je ježčí slečna, jejíž původ je v oblasti od Senegalu až po Súdán a Zambii. Váží zhruba 450 g, samička je dlouhá až 25 cm. Pozorovali jsme ji ve třídě: bála se, schovávala se, nechtěla nás vidět. Ale když jí byl nabídnut pamlsek ve formě červů, byla spokojená. Mohli jsme si ji pohladit, a to bylo super. Byl to týden, kdy příroda přišla k nám do školy.

Za spokojené žáky a jejich pedagogy zapsala Mgr. Dáša Machálková