28. 08. 2017    12:40:40
Maminky kreslily žehličkou

Ve třídě mám 5 šikovných žáků. V pracovní výchově tvoříme výrobky, které nabízíme na prodejních výstavách. Za utržené peníze nakupujeme další materiál do výuky, šetříme si na výlet i na dárky pro vycházející žáky. S Radimem, Martinem, Luboškem, Františkem a Tomáškem jsem se dohodla, že za část peněz nakoupím voskovky a naučím jejich maminky a mámy spolužáků to, co si sami vyzkoušeli ve vyučování. A protože se jednou za rok takové odpolední posezení plánuje, nebylo daleko od slov k činu. V březnu jsem v pozvánkách navrhla, že zájemkyně seznámím s enkaustikou. Možná se ptáte, o co se jedná? Enkaustická malba, známá jako malování horkým voskem, je speciální výtvarná technika, při které se používá horkého pigmentovaného včelího vosku. Roztavený vosk se nanáší na různé podklady. I když bylo venku skoro letní počasí, maminky přišly. Nanášely voskovky pomocí teplé žehličky na papír a vytvářely kouzelné efekty. Naučily se několik tahů, vyzkoušely si trávu, kytičku, schody, uzavírat obrázek tupováním. Míchaly barvy podle momentální nálady. Troufám si tvrdit, že pod jejich rukama vznikala unikátní a jedinečná originální dílka, která nelze zkopírovat. A co víc! Obrázky mohou být pro někoho i léčivé. Maminky odcházely ze školy usměvavé a spokojené. Byla to pro mě ta nejlepší odměna. Vím, že naše zlatíčka, která máme denně v lavicích, mají šikovné mamky. Podívejte se do fotogalerie a určitě mi dáte za pravdu.

Mgr. Dagmar Machálková, třídní učitelka ST2

PS: pokud se mi ozvete, že máte zájem, velmi ráda připravím další posezení.