Archiv
  
AKTUALITY    ZAMĚSTNANCI    PREVENCE    DOKUMENTY ŠKOLY    PROJEKTY    
  
  
30. 08. 2016    09:59:04
Den sv. Patrika v ST3

Den svatého Patrika připadá každoročně na 17. března a slaví se na počest patrona Irska, jenž do Irska přinesl křesťanství.                                                                                       

Původně tradiční irský svátek se postupně rozšířil do všech koutů světa. Mohou za to irští emigranti, ale také oblíbenost tohoto svátku. Lidé ho po celém světě oslavují tancem, zpěvem a popíjením irského tmavého či zeleného piva. Typická (a to nejen pro tento svátek, ale i pro celé Irsko) je zelená barva a trojlístek, který zdobí nejeden obličej a oděv oslavujících. Zeleně se v tento den obarvují také jídla a řeky.

I my v ST3 jsme si tento svátek připomněli a to v rámci předmětu Člověk a společnost a Pracovní výchova. Seznámili jsme se se smaragdovým ostrovem a vyhledali si jej v obrázkovém atlase, vysvětlili si tradici a význam tohoto svátku, zhlédli jsme videoukázku, díky níž jsme se alespoň na chvíli ocitli opravdu v Irsku, a na závěr si vyrobili irského skřítka Leprikóna. To vše při poslechu tradiční keltské hudby, která k Irsku neodmyslitelně patří. O tom, jak nám to šlo a slušelo, se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

Mgr. V. Vozihnojová, učitelka ST3