30. 08. 2016    09:59:05
Pracovní výchova v ST2

Naši třídu tvoří 5 žáků: Terezka, Esterka, Peťa, Lubošek a Franta. Čtvrťáci mají 4 hodiny a sedmáci 5 hodin týdně pracovní výchovu. Po celý školní rok jsou v péči dvou odhodlaných pedagožek – Dáši (třídní učitelka) a Áji (asistentka pedagoga). Pouze František má o hodinu PV víc u Mgr. Veroniky Vozihnojové. Co naše svěřence učíme? Především samostatnosti. Začíná to svlékáním a oblékáním oděvu, jeho skládáním a uložením do poličky. Vyzouvání a obouvání je samozřejmostí, tímto děkujeme vynálezcům za suchý zip, protože stále nejtěžší je klička na šňůrkách. Sebeobsluhu, když je svačina, zvládají čtyři, Terezka si dokonce sama namaže pomazánku na chleba. Ájinka pomáhá Peťovi s pitím a loupáním ovoce. Naše zlatíčka mají nejraději, když se tvoří výrobky. Na podzim to byla celá plejáda, nejvíce se zdařila srdíčka z přírodnin a ježci z bodláků. Když se blížila zima, práce s pravítkem a barvou vykouzlila bílé břízy. Zimu jsme vítali výtvory na prodejní výstavu. To si velcí zkusili pracovat s tavnou pistolí – lepili na větve polystyrénové kuličky nebo je pomocí špendlíků nebo lepidla upevňovali na malé vánoční stromečky. Knoflíkové PF 2016 byly vyprodány. Malí i velcí kreslili barvami na sklo puntíky, které lepili na skleničky. Vznikly barevné svícny. Pomeranče jsme napichovali na špejle a byly tady další voňavé stromečky. Ten největší voněl perníčky, které jsme si sami nazdobili. Adventní věnec jsme umotali z barevných vlněných klubíček. Aby zima byla veselejší, nechali jsme stromečky na výkresech zasněžit barevnými sněhovými vločkami. Tak naše barevná zima zdobila chodbu až do příchodu nového roku. Po pololetním vysvědčení byly jarní prázdniny. Máme spoustu plánů. Začínáme je pomalu plnit. V únoru jsme si zkusili práci s textilními barvami, máme tašky, závěs i prostírání. Den pro ptáčky jsme věnovali tvorbě budek, visí na větvi na chodbě před naší třídou. Protože se blíží svátky jara, umotali jsme si z barevných vln veselé ovečky. Díky nim máme na okně začátek písničky „Pásla ovečky..“. Nevěříte? Přijďte se podívat! (více ve fotogalerii)

Dáša a Ájinka