24. 09. 2015    08:29:21
Tělesná výchova na sněhu

Tak konečně tady máme sníh a my s ním můžeme počítat ve výuce tělesné výchovy. Co se dá na něm všechno dělat, psát určitě nemusím. Nejprve se musíme teple obléknout. Pro naše žáčky to znamená, že si musí sami vyzout přezůvky a obout zimní boty. Někteří se snaží, někteří sedí a čekají, až se k nim přitočíme. My ale trváme na tom, že se musí pokusit obsloužit se sami a že si musí umět poradit. Jde to ztěžka, ale někomu se daří. Chlapcům by první fáze šla, horší je druhý krok, holky jsou šikovnější. Ale nedá se nic dělat, sebeobsluha patří do výuky. Papučky dolů, boty na nožky. Dášo, Ájo, pomóc!  Další problém: obléct si mikinu a zapnout zip. Většina žáků spoléhá na pomoc rodičů, a tudíž i na pomoc učitelek a asistentek. Viděla jsem, jak pan učitel Petružela klečí před 16 - ti letým žákem a zavazuje mu boty!! My se učíme vše zvládnout sami. Sundat bundu z háčku, obléct ji a zapnout zip – další problém. Opět tu jsou Dáša a Ája. Nasadit čepici, dát na krk šálu a navléct rukavice. Kolik žáčků to v naší třídě zvládne samo? Hádejte. Jen práce v šatně nám dá pěkně zabrat. U jednoho žáčka musíme být obě, rád by si hrál s našimi vlásky. Někdy bychom potřebovaly po celé šatní anabázi sprchu. Ale na tu musíme zapomenout, jdeme se dát také „do gala“ a hurá ven.

V atriu dělám cestičku ve sněhu a ostatní musí sledovat stopu a projít celou trasu. V druhém kole se ji snažíme proběhnout. Ájinka pobízí Peťu, cupitají sněhem, Peťovi se honička ve dvojici líbí. Lubošek maraton sněhem zvládl tím, že se snažil Dášu dohonit. Dáša byla u krmítka dříve, Lubošek se těší na odvetu. Dneska je sypký sníh, nejdou dělat koule, sněhuláka nepostavíme. Nevadí, Ájinka vyrobila speciální krmítko se slunečnicí a jdeme ho zavěsit na strom. Kdo to zvládne? Lubošek se snažil a podařilo se!

Vracíme se do šatny. Obřad s oděvy a obuví se opakuje, děkujeme maminkám, které své děti ke všemu vedou, velmi nám tím pomáhají ušetřit čas. Esterka i Terezka jsou opravdu šikulky! Jdeme do třídy, všichni mají líčka jak malovaná jablíčka. Koukneme do oken a vidíme, jak se sýkorky bijí o dobroty na stromě. Ještě si zazpíváme písničku, jak padá sníh, a už zvoní na přestávku. Kdy mámě tělocvik? Zítra, hurá! Půjdeme ven? Tak to záleží na počasí. Jen aby nepřišlo jaro .                                                                                Dáša, ST 1